Bir Analiste Göre Elektrikli Araçlar, 2023 Yılında Benzinli Araçlarla Benzer Fiyatta Olacak

2 dakika


134
146 paylaşım, 134 puan

Geleceğe yönelik tahminleriyle bilinen analist Ray Wills, 2023 yılına kadar elektrikli araç fiyatlarının benzinli araçlara yaklaşacağını, 2026 yılında ise elektrikli araçların fazlasıyla yaygınlaşacağını belirtti. Birçok firmanın elektrikli araçlara yönelmesiyse bu iddiayı doğrular nitelikte oldu.

Tesla Model 3, Porsche Taycan ve Nissan Leaf gibi elektrikli araçlar kesinlikle geleceğin araçları arasında yer alıyor. Geleceğe dair tahminleriyle bilinen Ray Wills, bir röportajında elektrikli araçların 2023 yılında benzinli araçlarla benzer fiyatlara sahip olacağını belirtti.

Wills, birçok benzin istasyonunun zamanının geçeceğini, elektrikli araçların 2026 yılına kadar otomotiv sektörünü domine edeceğini belirtti. Bu iddia fazlasıyla güçlü olsa da olayları biraz daha somut bir çerçevede incelemekte fayda var.

Tesla Model 3 ve Porsche Taycan, sektörde çığır açan araçlar

araba

Tesla denince akla (Elon Musk’tan sonra) elektrikli araçlar geliyor. İnsanlar araçlarından yalnızca ‘Tesla’ şeklinde bahsediyor ve araçlarının neredeyse tüm özellikleri kolay bir şekilde anlaşılabiliyor. En çok satan Model 3 de dahil olmak üzere Tesla, ABD ve Avrupa’da araç satışlarında ciddi bir paya sahip. 2019 yılının ikinci çeyreğinde Tesla Model 3, yalnızca elektrikli araçların değil, aynı zamanda benzinli araçların satış sayılarını geçti.

Norveç’te de benzer bir durum söz konusu, Son çıkan bir habere göre Tesla Model 3, Norveç’te bulunan tüm araçların %12,4’ünü oluşturuyor. Dünyaca ünlü BMW 3 serisi bile Norveç’te Tesla’nın pazar payını geçemedi. Bu durumda Tesla’nın otomotiv sektörüne bir değişiklik getirdiği bile söylenebilir.

elektrikli araba

Dizel araçların büyüsüne kapılan Volkswagen benzeri üreticilerse milyarlarca euro yatırım yaparak elektrikli araçlar üzerine odaklanmış durumda. Bunun yanı sıra Porsche gibi markalarsa artık BMW ve Mercedes’i değil, Tesla’yı bir rakip olarak görüyor.

Porsche, uzun bir süre sonra markanın en çok beklenen aracı Porsche Taycan elektrikli aracı tanıtmayı hedefliyor. Porsche Taycan’ın özellikleriyse premium Tesla Model S’ye rakip olacağını belli ediyor.

Alman otomotiv devi aynı zamanda 100 bin dolar ila 120 bin dolar arasında bir fiyatla aracını çıkarmayı düşünüyor. Bu da Tesla Model S’nin 75 bin dolar ila 133 bin dolar arasındaki fiyatına bir rakip arabanın geleceğini gösteriyor.


Bu içeriğe emoji ile tepkin ne?

Beğen Beğen
151
Beğen
İnanılmaz İnanılmaz
30
İnanılmaz
Üzgün Üzgün
90
Üzgün
Hahaha Hahaha
60
Hahaha
Muhteşem Muhteşem
300
Muhteşem
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF

Bunu bir arkadaşınla paylaş