2019 Chevrolet Blazer’daki Sensör, Bagajın Açılmasını Çok Daha Kolay Hale Getiriyor

2 dakika


128
140 paylaşım, 128 puan
2019 Chevrolet Blazer'daki Sensör, Bagajın Açılmasını Çok Daha Kolay Hale Getiriyor

2019 model Chevrolet Blazer, geçmiş model Ford Escape’lerden de aşina olduğumuz bagajın temassız açılması özelliğini çok daha kullanışlı hale getirdi. Sensörden yüzeye yansıtılan ışık sayesinde sürücüler, bagaj sensörünün tam olarak nerede olduğunu anlayabiliyor ve bagajı çok daha rahat açabiliyorlar.

Otomobil sektörünün, 10 yıl önceki modellerle kıyaslandığında dahi oldukça gelişmiş olduğunu anlayabiliriz. Bu gelişmelere bir örnek olarak ise 2013 model Ford Escape’de bulunan otomatik olarak açılan bagaj kapağını gösterebiliriz. Bu teknolojiyi özetlemek gerekirse kısaca sürücüler, bagajı açmak istediğinde arka tamponun altında bulunan bir sensöre ayağıyla dokunuyordu ve bagaj açılıyordu.

Ancak elinizde yüklerle zar zor yürürken bu sistem, pek de kullanışlı sayılmazdı. Çünkü zaten küçük bir sensördü ve tam olarak nerede konumlandığını bulmak oldukça zor olabiliyordu. Hatta bir işaret olmadığından pek çok kullanıcı, bu özelliğin farkında dahi olmayabilir.

Sensör, yüzeye bir ışık yansıtıyor:

Bir TechRadar çalışanı, benzer bir özelliğin 2019 model Chevrolet Blazer’da da olduğunu fark etti. Ancak Chevy’nin özelliği Ford’dan farklı olarak, bir ışık ile destekleniyor dolayısıyla gece karanlığında aracı dahi zor gördüğünüz ortamlarda çok daha kullanışlı.

2019 model Blazer, bu özelliği daha kullanışlı bir hale getirmek için sensörün olduğu konumdan bir ışığı yüzeye yansıtıyor. Böylelikle doğru noktanın neresi olduğunu kolaylıkla anlayan sürücünün yapması gereken tek şey ise ayağını ışığa göstermek oluyor ve bagaj otomatik bir şekilde açılıyor. Bagaj kapatılmak istendiğindeyse aynı hareketi tekrarlamak yeterli oluyor.

Sistemin çalışma mantığı ise şu şekilde: Araca yaklaştığınızda Blazer, cebinizdeki anahtarlığı otomatik olarak algılıyor ve bagaj kapağının altındakiler de dahil olmak üzere aracın etrafındaki ışıkları açıyor. Sürücü, ayağını ışığın olduğu bölgeye götürünce ise bagaj açılıyor.

Birkaç yıl öncesine ait otomobillerde bu ipuçlarına ihtiyacımız yoktu, çünkü araçlar o kadar gelişmiş değildi.  Ancak içinde bulunduğumuz robotik otomasyon çağında bu ipuçları, sistemlerin nasıl çalıştığını anlamak için oldukça gerekli. Bu kapsamda otomobil üreticilerinin kullanıcılarına rehberlik etmesi de giderek daha önemli bir hal alıyor.


Bu içeriğe emoji ile tepkin ne?

Beğen Beğen
31
Beğen
İnanılmaz İnanılmaz
210
İnanılmaz
Üzgün Üzgün
270
Üzgün
Hahaha Hahaha
240
Hahaha
Muhteşem Muhteşem
180
Muhteşem
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF

Bunu bir arkadaşınla paylaş