Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu: İşte Tüm Detaylar

2 dakika


94
106 paylaşım, 94 puan

Volkswagen’in uzun zamandır konuşulan Türkiye’ye fabrika kuracağı konusu, nihayet açıklığa kavuştu. Otomobil devi Türkiye’de 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu. Bu şirkete Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. ismi verildi.

Türkiye uzun zamandır, Alman otomobil devi Volkswagen’in Türkiye’ye açacağı fabrikayı konuşuyor. “Oldu”, “oluyor”, “olacak” derken nihayet Volkswagen, Türkiye’de fabrika kurma konusuna son noktayı koydu. Otomobil devi ülkemizde, “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ.” isminde bir şirketi resmen kurdu. Bu gelişmeyle, Volkswagen’in Türkiye’ye açacağı fabrikanın ilk adımı atılmış oldu.

Alman otomobil devi Volkswagen’in Türkiye’ye açacağı fabrika ile ilgili kurmuş olduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. isimli şirket, Ticaret Sicil Gazetesi’nde de yer aldı. Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yer alan bilgilere göre Volkswagen’in Türkiye’de kurduğu şirketin merkezi de belli olmuş oldu. Edinilen bilgilere göre şirketin merkezi, Manisa‘da bulunuyor.

volkswagen türkiye

Volkswagen’in ülkemizde kurduğu şirket şu an için “TSM aşamasında” olarak görülüyor. Bu da şirketin kurulması için resmi başvurunun yapıldığı ve gerekli evrakların incelenmesinin ardından tescil edileceği anlamına geliyor. Yani Volkswagen, şirketin resmi olarak kurulması için kısa bir süre daha bekleyecek.

Aslına bakacak olursak bu gelişme, uzun zamandır bekleniyordu ancak kesinleşmemişti. Geçtiğimiz hafta Volkswagen’in üretimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak Türk yetkililerle görüşmelerde sona gelindiğini ve kısa bir süre içerisinde nihai kararın ortaya çıkacağını açıklamıştı. Volkswagen, bu girişimiyle birlikte Türkiye’deki fabrikası için ilk adımı atmış oldu.

Ticaret Sicil Gazetesi

Volkswagen Türkiye’nin net sermayesi: 943.5 milyon TL

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Volkswagen, bu şirket için 943.5 milyon TL sermaye ayırmış durumda. Bu da Volkswagen’in, daha giriş aşamasındayken Türkiye’ye ciddi bir yatırım yapacağını gözler önüne seriyor.  Konuyla ilgili olarak en somut açıklama geçtiğimiz dönemlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından gelmişti.

Volkswagen’in Türkiye’ye kurmayı planladığı fabrikayla ilgili açıklamalarda bulunan Pekcan, Volkswagen yetkililerinin yeni üretim tesisi için Türkiye’ye sıcak baktığını ve hatta kurulacak fabrikanın yerinin bile belli olduğunu, bu bağlamda da fabrikanın Manisa’ya kurulacağını açıklamıştı. Yaşanan bu gelişmeyle birlikte Volkswagen’in Türkiye’de üretim tesisi kuracağı ve fabrikanın kurulacağı bölgenin de Manisa olacağı, kesinleşmiş oldu.


Bu içeriğe emoji ile tepkin ne?

Beğen Beğen
271
Beğen
İnanılmaz İnanılmaz
150
İnanılmaz
Üzgün Üzgün
211
Üzgün
Hahaha Hahaha
180
Hahaha
Muhteşem Muhteşem
121
Muhteşem
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF

Bunu bir arkadaşınla paylaş